Edukativní hračky jsou in


Dítě potřebuje být fyzicky i psychicky stimulované od útlého dětství. Pokud zahrnete do jeho výchovy i edukační hračky, usnadníte mu tak vývoj a zlepšíte jeho jemnou motoriku. Jak postupovat při výběru edukativních hraček pro děti?

Důležité je

  • vybrat vhodnou hračku v závislosti na věku a stupni vývoje dítěte

  • vybrat vhodnou hračku, která v dítěti vzbudí zájem objevovat něco nového, zlepší jeho dovednosti a podpoří samostatné učení

Důležité není

  • po jaké hračce jste toužili vy, když jste byli dítětem

  • jakou nejexkluzivnější hračku jste nedávno objevili v regálech

 

7 tipů při výběru edukativních hraček

1. Začněte od základů. Na začátku zvolte hračky, které děti učí základní věci. Barvy, písmena, číslice. Později můžete pokračovat abecedou, matematikou či pravopisem.

2. Rozdíly jsou dobré. Miminka se do velké míry spoléhají na všechny své smysly. Proto při výběru upřednostňujte rozmanitost. Hračky různých tvarů, odlišné na dotek. Při nich si dítě bude všímat rozdílů a zapamatuje si je.

3. Pestré učení. Upřednostňujte pestré hračky. Hračky různých barev. Ptejte se děťátka, jaké barvy jednotlivé hračky mají.

4. Hračky, které stimulují dětskou představivost. Například dřevěná kuchyňka pro holčičky
nebo malý konstrukční stolek pro kluky, je mohou navnadit a budovat v nich kreativitu. Tento typ hraček v nich vzbuzuje touhu předstírat různé situace, které vidí v běžném životě. Postupně začnou předstírat různé role a hrát si na různé postavy.

5. Ne pouze 1 hračka. Nedovolte, aby si vaše děťátko hrálo pouze s 1 hračkou. I když určitě bude mít svou oblíbenou, povzbuzujte ho, aby si stejně hrálo i s ostatními.

6. Edukativní, ale jednoduché. „Low tech“ místo „high tech“ nebo „v jednoduchosti je krása“ stále platí. S rozvojem techniky se vyvíjel i svět hraček, ale jednoduché hračky jako dřevěné puzzle, sada stavebních kostek či jednoduchá dřevěná harmonika by neměly ztrácet na významu. Ba naopak. Právě ty odborníci považují za vysoce hodnotné pro vzdělávání a rozvoj.

7. Věkové doporučení a recenze. Při výběru se můžete opírat o dostupné věkové doporučení výrobce i recenze ostatních spotřebitelů. Konečný výběr by však měl stejně nejvíce záviset na tom, zda je hračka vhodná právě pro vaše dítě a jeho charakter